Jak możesz sprawdzić poziom zabezpieczeń w swojej firmie?

0

Właściwe zabezpieczenia w firmie pozwalają na ochronę przed wyciekiem lub wykradzeniem danych. Aby określić, czy zastosowane zabezpieczenia rzeczywiście są skuteczne, wykonuje się testy penetracyjne.

Bezpieczeństwo informacyjne w firmie

Obecnie każda firma pozyskuje, gromadzi i wykorzystuje wiele informacji. Zdobywa je od swoich klientów i kontrahentów, przechowuje, a także przetwarza. Informacje te obejmują też dane wrażliwe, na przykład imię i nazwisko, dane kontaktowe, hasła do kont czy numery PESEL.

Przedsiębiorcy zobowiązani są zatem do zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa wykorzystywanym przez siebie informacjom. Główne zastosowanie mają tu odpowiednie przepisy RODO.

Kontrola poziomu bezpieczeństwa informacyjnego

W celu zabezpieczenia informacji firmy stosują różnego rodzaju metody zabezpieczeń.

Obecnie bazują one przede wszystkim na właściwych systemach informatycznych, ale ochrona ta wymaga również stworzenia odpowiednich procedur bezpieczeństwa które będą obowiązywać np. przy dostępie do dokumentacji fizycznej i pomieszczeń, w których jest ona przechowywana.

Żeby sprawdzić, czy podjęte zabezpieczenia są adekwatne, przeprowadza się odpowiedni audyt wewnętrzny. To rodzaj kontroli, która wykonywana jest przez zewnętrzną firmę audytową. Audyt może obejmować również testy penetracyjne. Co warto o nich wiedzieć?

Testy penetracyjne w kontroli poziomu zabezpieczeń w firmie

Testami penetracyjnymi określa się specjalny rodzaj testów bezpieczeństwa, które polegają na wykonaniu kontrolowanego ataku czy włamania, aby sprawdzić, czy zastosowane zabezpieczenia rzeczywiście są skuteczne w obliczu realnego zagrożenia.

Za pomocą testów penetracyjnych możliwe jest określenie, czy konkretne zabezpieczenia przetrwają próbę ich ominięcia. Dodatkowo, testy penetracyjne wykorzystywać mogą różne luki oraz błędy bezpieczeństwa, które także stwarzają duże niebezpieczeństwo pozyskania informacji przez przestępców.

Prowadzeniem kompleksowych audytów oraz testów penetracyjnych zajmują się wyspecjalizowane firmy, dysponujące potrzebną wiedzą i doświadczeniem.

Zobacz wszystkie wydarzenia

Napisz komentarz. Przypominamy o zachowaniu kultury w pisaniu komentarzy. Nikt nie jest anonimowy w internecie. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy bez podania przyczyny, zwłaszcza obraźliwych.

Dodaj swój komentarz.
Please enter your name here