Jak wybrać odpowiednie obuwie ochronne?

0

Zakup obuwia ochronnego to przypadku wielu przedsiębiorców absolutna konieczność i wymóg. Warto jednak do tego zadania podejść nie jak do przykrej konieczności, ale szansy na lepszą ochronę zdrowia pracownika. W wielu przypadkach dobrze dobrane obuwie ochronne jest w stanie uchronić przed niebezpiecznymi kontuzjami.

 1. Obuwie ochronne, czyli jakie?

 2. Na co zwrócić uwagę, kupując obuwie ochronne?

Obuwie ochronne, czyli jakie?

Obuwie ochronne, jak przypominają specjaliści z Magros BHP, to podstawowy element ubrania roboczego. Jest ono w przypadku bardzo wielu zawodów znacznie ważniejsze od ubrania wierzchniego, a czasami nawet kasku. Buty robocze chronią bowiem nie tylko przed skutkami działań skrajnie niskich i skrajnie wysokich temperatur, lecz także przed urazami mechanicznymi, działaniem substancji żrących i toksycznych. Aby mogły one odpowiednio spełnić swoją funkcję, koniecznie jest właściwie dobranie ich do rodzaju wykonywanych przez pracownika zadań. Chodzi nie tylko o jego ochronę, ale i zapewnienie mu fizycznego komfortu. Warto pamiętać, że często w takim obuwiu spędza on wiele godzin dziennie. Wygoda ma więc niemałe znaczenie.

Na co zwrócić uwagę, kupując obuwie ochronne?

Obuwie ochronne przede wszystkim powinno być dobrej jakości. Warto wybierać więc produkty znanych producentów, ponieważ gwarantuję one jakość butów roboczych i ich długą żywotność. Koniecznie należy dopasować obuwie do stopy pracownika, zostawiają odpowiedni zapas. W niektórych przypadkach potrzebne będą buty o zwiększonej szerokości. W takim przypadku należy producenta zapytać o dostępność takiego specjalnego modelu. Obecnie wyróżnia się trzy rodzaj butów:

 • Obuwie bezpieczne (S) z  podnoskiem, który jest odporny na działanie siły o wartości najmniej 200 J i jest odporny przed ściskaniem z siłą co najmniej 15 kN.

 • Obuwie ochronne (P) z podnoskiem, który jest odporny na działanie siły o wartości koło 100 J  i jest odporny przed ściskaniem z siłą 10 KN. 

 • Obuwie zawodowe (O) bez podnoskach, do stosowania jedynie w miejscach, gdzie nie ma niebezpieczeństwa zmiażdżenia stopy.

Buty dzieli się również na letnie i zimowe (https://magrosbhp.pl/kategoria-produktu/obuwie/obuwie-ochronne/ocieplane-obuwie-ochronne/), a także ze względu na to, przed czym chroni:

 • obuwie odporne na działanie czynników chemicznych

 • obuwie odporne na działanie czynników biologicznych

 • obuwie odporne na działanie czynników mechanicznych

 • obuwie odporne na działanie zróżnicowanych temperatur

 • buty chroniące przed porażeniem prądem elektrycznym

 • buty chroniące przed czynnikami atmosferycznymi

 • obuwie do pracy w atmosferze zagrożonej wybuchem

 • buty antystatyczne

Zobacz wszystkie wydarzenia