Bezpieczne ferie 2020. Festyn edukacyjny w Swobodnej nad jeź. Limajno

0

Udane ferie to ferie bezpieczne. Wielkimi krokami zbliżają się zimowe ferie szkolne. W powiecie olsztyńskim poprzedzają je, już tradycyjnie, festyny edukacyjne, w których udział biorą uczniowie z powiatu olsztyńskiego. 

Akcja „Bezpieczne ferie” odbywa się w powiecie już po raz siódmy. Tego, że jest skuteczna, dowodzą statystyki policyjne, które wyraźnie wskazują brak zimą zdarzeń na akwenach z udziałem małoletnich. – To najlepsze potwierdzenie, że warto z młodzieżą rozmawiać i pokazywać, co może stanowić niebezpieczeństwo i jak się zachować w przypadku, gdy jednak znajdziemy się w sytuacji, gdy zdrowie i życie nasze lub kolegi będzie zagrożone. Ferie są po to, by wypocząć od trudów nauki. Będą jednak udane tylko wtedy, gdy będą bezpieczne – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Atrakcyjna forma przekazywania wiedzy i uświadamiania dzieciom, że same powinny pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, to klucz do sukcesu. – Zagrożeń wynikających z zabawy w pobliżu jezior, czy stawów można uniknąć. Zima nas w tym roku co prawda nie rozpieszcza, ale nawet jeśli mróz zetnie taflę wody, to i tak nie jesteśmy przecież w stanie sprawdzić, czy lód jest odpowiednio gruby. Trzeba więc zachować zdrowy rozsądek. Wejście na lód to ryzyko, którego absolutnie trzeba unikać, bo akwen nigdy nie jest bezpieczny – przekonuje Zbigniew Załuski, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w olsztyńskim starostwie.

Tegoroczne ferie potrwają od 20 stycznia do 2 lutego.

Zobacz wszystkie wydarzenia