Co dawniej na Warmii miało wspólnego sadzenie drzewek owocowych z małżeństwem.

1
Prawie 50 osób wzięło udział w spotkaniu autorskim z twórcami książki pt. „Dzieje Powiatu Olsztyńskiego”  – prof. Stanisławem Achremczykiem i dr. Janem Chłostą. Wśród gości nie zabrakło osób, które w ciągu minionych 20 lat współtworzyły samorząd powiatu, a także historyków, naukowców, dziennikarzy i bibliotekarzy. Gospodarzem spotkania był starosta olsztyński Andrzej Abako. 

Jak się okazuje, historia powiatu zaskoczyła samych naukowców. – To specyficzna kraina. Jej badanie było dla mnie spotkaniem niezwykłym. Nie sądziłem, że nad jeziorem Pluszne, czy Łańskim, gdzie porastała puszcza, znajdę ślady człowieka. Tymczasem tu od 10 tysięcy lat istniało osadnictwo, zmieniała się  cywilizacja, a człowiek ciągle tu bytował. W historii nie ma białych plam, są za to plamy ludzkiej niewiedzy. Dlatego my musimy działać w taki sposób, by cokolwiek po nas pozostało – mówił prof. Stanisław Achremczyk, nie szczędząc w swoim wystąpieniu ciekawostek, jak choćby o młynarzu, którego profesja nominowała do najbardziej pożądanego kandydata na męża oraz o biskupie Ignacym Krasickim, który znał się na sztuce kulinarnej i ponoć umiał przygotować wytrawne potrawy.

Dr Jan Chłosta w swoim wystąpieniu skupił się na kwestii polskości mieszkańców południowej Warmii, niemal pokrywającej się z obszarem obecnego powiatu olsztyńskiego. – Wiek XIX był obfity w wydarzenia. Przez 150 lat polscy i niemieccy Warmiacy żyli zgodnie. Procesy germanizacji na tych terenach przyczyniły się jednak do narodzenia ruchu polskiego. Gdy w 1883 r. wydano rozporządzenie o ograniczaniu języka polskiego, takie osoby jak Samulowski, Liszewski zaczęły protestować. Urządzali wiece, wysłali petycję, gromadząc 5 tysięcy podpisów ojców rodzin, co robiło wrażenie. Historycy myśląc o tym czasie, mówią o przebudzeniu narodowym na Warmii – opowiadał autor.

Uczestnicy spotkania dzielili się refleksjami na temat zarówno publikacji, jak i wystąpień obu badaczy. Podkreślano wartość literacką i wydawniczą pozycji, zaznaczając przy tym chęć przeczytania dalszej części książki lub jej uzupełnienia o historię ostatnich 20 lat, w trakcie których powiat olsztyński tworzył podwaliny samorządności. Starosta Andrzej Abako zapowiedział uzupełnienie tych treści, choć być może w innej formie niż literacka. Podziękował również autorom za pracę nad książką i napisanie jej nie tylko wiedzą, ale i sercem.

Organizatorami spotkania byli: Powiat Olsztyński i Towarzystwo Naukowe im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie
Źródło: Powiat Olsztyński

1 KOMENTARZ

  1. Wes Janek (Janek bo jestesmy od lat na ty) zajmij sie emeryturą a nie regionem. Powiedzial bys najpierw skad ten Liszewski, Samulowski, Pieniezny i inni przyjechali na Warmie bo nie byli stad tylko polonizacje robili. Gdzie ich rodziny dzis żyja? No nie w warszawie przeciez.

Napisz komentarz. Przypominamy o zachowaniu kultury w pisaniu komentarzy. Nikt nie jest anonimowy w internecie. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy bez podania przyczyny, zwłaszcza obraźliwych.

Dodaj swój komentarz.
Proszę podać swoje imię tutaj