Skup platyny i złota w lombardzie – co warto wiedzieć?

0

Skup platyny i złota w lombardzie pozwala spieniężyć wyroby z tych metali szlachetnych i uzyskać za nie dobrą cenę. By jednak się tak stało i by na tej transakcji nie stracić, warto wiedzieć parę rzeczy.

1.      Jakie wyroby ze złota i platyny można sprzedać w lombardzie?

2.   Lombardy online – czy to bezpieczne?

Złoto i platyna, a tym samym wykonane z nich przedmioty (np. monety czy biżuteria), są bardzo łatwe zbywalne. Rozpiętość między cenami skupu w poszczególnych punktach może być dość znacząca. Dlatego warto dokładnie przeanalizować cenniki lombardów. Co jeszcze warto wiedzieć, decydując się na sprzedaż w lombardzie wyrobów z platyny i złota?

Jakie wyroby ze złota i platyny można sprzedać w lombardzie?

Jeśli chodzi o skup platyny i złota w lombardzie, to większość punktów skupuje wyroby z tych kruszców każdej próby. Co to właściwie jest próba złota? Większość z nas wie, że to wybite na danym wyrobie cyfry i symbole. A co konkretnie one oznaczają? Wybita próba to ułamkowa wartość, która określa, ile czystego złota znajduje się w stopie jubilerskim. Na przykład wyroby ze złota o próbie 585 zawierają 58,5 % czystego złota (reszta to cynk, nikiel, srebro etc.). Próba złota warunkuje oczywiście cenę za dany przedmiot. Każdy metal szlachetny (oprócz złota, także platyna czy srebro) jest oznaczony charakterystycznymi dla siebie próbami. Do najbardziej wiarygodnych należą próby, które są wybite przez urząd probierczy (to te oznaczone cyframi od 0 do 6). Wiele lombardów ogłasza, że skupuje każdy złom złota. Co się kryje z kolei za tym pojęciem? Złom złota to nic innego jak zniszczona czy uszkodzona w jakiś sposób biżuteria. Jest ona skupowana w celu przetworzenia jej. Trzeba podkreślić, że uczciwe lombardy skupują złoto po cenach zgodnych z jego cenami na giełdach światowych.

Lombardy online – czy to bezpieczne?

Niektóre z lombardów działających stacjonarnie oferują swoje usługi także online. Jak jest więc możliwy bezpieczny i uczciwy skup platyny i złota w lombardzie  za pośrednictwem internetu? Trzeba zacząć od tego, że dużym plusem takich transakcji jest to, że nie trzeba wychodzić z domu. Sprzedający daje paczkę kurierowi, a ten dowozi ją do wybranego lombardu. Zapłata od kupującego złoto lub inny kruszec lombardu zostaje przelana na podany przez klienta rachunek bankowy. Transakcja jest bezpieczna także z tego powodu, że przesyłka jest ubezpieczona na 100 procent swojej wartości. Sprzedający może też w ciągu 15 dni odstąpić od umowy kupnasprzedaży.

Jak widać, skup platyny i złota w lombardzie może być transakcją bardzo uczciwą, wygodną i opłacalną. Wszystko zależy od wyboru odpowiedniego punktu.

Zobacz wszystkie wydarzenia