Czy w Dobrym Mieście powinien powstać zbiornik retencyjny? [SONDA]

60

Od czasu gdy wybory na Burmistrza Dobrego Miasta wygrał Jarosław Kowalski, nie jest tajemnicą, że jednym z jego głównych priorytetów jest budowa zbiornika retencyjnego za kolegiatą.

Ta inwestycja według Burmistrza będzie motorem napędowym dla turystyki w Dobrym Mieście. Są różne opinie na ten temat, może już czas zapytać Mieszkańców jakie jest ich zdanie na ten temat. 

Dlatego też zapraszamy do udziału w naszej sondzie w celu zbadania opinii mieszkańców Gminy Dobre Miasto. 

Dla wyjaśnienia co do kosztów inwestycji. Sama budowa zbiornika retencyjnego nie będzie obciążała budżetu Gminy Dobre Miasto, kosztem dla gminy będzie utrzymanie i stworzenie całej infrastruktury na i wokół jeziora. Chyba że całość infrastruktury przejmie sektor prywatny?!

Czy za kolegiatą w Dobrym Mieście powinien powstać zbiornik retencyjny?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

 

  

Zobacz wszystkie wydarzenia

60 KOMENTARZE

  • NIE – dla zbiornika retencyjnego !

   Dlaczego nalezy chronic obszary podmokle?
   https://dzikiezycie.pl/…/dlaczego-chronic-obszary-podmokle

   Fragment z tego artykulu:
   „Wiele jest powodów, dla których powinniśmy chronić ekosystemy podmokłe. Tutaj nawiążę do kilku z nich. Potrzeba ochrony wynika z ogromnej wartości przyrodniczej omawianego środowiska, którą chciałbym ująć słowami prof. Tomiałojcia: „Środowisko przyrodnicze rzek i terenów nadrzecznych odznacza się jednymi z najwyższych na świecie wskaźników biologicznej produkcji, różnorodności gatunkowej i liczebności organizmów żywych”. Pod rym względem siedliska podmokłe są porównywalne jedynie z tropikalnymi lasami deszczowymi, nota bene również powiązanymi silnie z przecinającymi je rzekami.”

 1. Teraz biedna, przegrana loża opozycji musi się klikać na wszystkich dostępnych komputerach aby wyszło na złość Kowalskiemu, sonda 🙂

 2. zbiornik retencyjny powinien powstać , bo jest wielką szansą dla miasta , trzymam kciuki za Kowalskiego z tą inwestycją. Ale czas najwyższy odciąć się od tezy wina Tuska czy wina Trzaskowskiego -oni zrobili wiele dobrego , a i błędy też mieli – ale to już trzeba zostawić HISTORII i trzeba pracować na swoje błędy i zasługi ,oby błędów było jak najmniej i żebym mógł głosować w przyszłych wyborach na Kowalskiego ,bo w tych nie głosowałem na niego. Więcej tolerancji.

 3. Nie stac nas na kamieniczki oszczedzamy na wszystkim panie Kowalski stac nas utrzymac bagnoo ktore bedzie czynne gora 3miesiace

 4. Potencjal jest bardzo wielki .Pytanie brzmi kto zainwestuje tyle pieniedzy i jaki ma na to pomysl ,bo wpompowanie dodatkowych funduszy z kasy miasta bedzie bardzo bolesne jesli inwestycja powstanie a nie bedzie pomyslu na zarabianie .Przykladem jest basen generujacy spore obarczenie dla kasy miasta .

  • Podczas IX sesji Rady Miasta, 29 Mar. 2019, przedstawiono wizualizację budowy jeziora w Dobrym Mieście.

   JEZELI CHODZI O INWESTECJE I KOSZTY TO JAK DOTAD NIE MA ZADNYCH KONKRETOW.

   Jezeli chodzi o koszty budowy zbiornika retencyjnego:
   Wedlug Pana inzyniera kosztorys przyblizony inwenstorski czyli zbiornik + urzadzenia techniczne to okolo 10 milionow zl. Jednakze, wg. opinii Pana inzyniera, w trakcie przetargow koszty sie obnizaja i wynioslyby by okolo 7 milionow zlotych.

   Pan Burmistrz Kowalski powiedzial ze Gmina Dobre Miasto nie poniesie (?) kosztow projektu i wykonania zbiornika retencyjnego poniewaz Pan Burmistrz NA DZISIAJ SZUKA pieniedzy przeprowadzajac rozmowy z Panem Wojewoda, Ministrami i wybiera sie do Gdanska do Siedziby Wod Srodladowych.

   Czyli ‘na dzisiaj’ nie ma jeszcze konkretow kto sfinansuje budowe zbirnika retencyjnego – sa przeprowadzane rozmowy.

   JEZELI CHODZI O BUDOWE INFRASTRUKTURY wokol zbiornika retencyjnego to Pan Burmistrz Kowalski nie powiedzial NIC o kosztach budowy infrastruktury i kto ja bedzie budowal-inwestowal. Kluczy dookola wypowiedziami kompletnie nie temat.

   Wedlug Pana Burmistrza sa dopiero rozmowy z potencjalnymi jak powiedzial ‘w cudzyslowiu’ inwestorami. Sa to wedlug Pana Burmistrza zainteresowani a nie konkretni inwestorzy w budowe infrastruktury. Dlaczego nie powie nazwisk tych zainteresowanych? Czy zainteresowana jest miedzy innymi Veolia z ktora Pan Burmistrz rozmawial o mozliwosci wydzierzawienia ZEC-u na 20 lat za jednorazowa rekompensate oraz o budowie wyciagu narciarskiego przez Veolia z mozliwoscia dzierzawienia przez 10 lat a nastepnie wyciag narciarski przeszedl by na wlasnosc miasta? Czy te rozmowy z Veolia sa nadal kontynuowane?

   Zamiast o kosztach budowy infrastruktury wokol zbiornika retencyjnego Pan Burmistrz mowil NIE NA TEMAT ze jeden przedsiebiorca konkretnie “przyszedl prosic o przystapienie do zmiany planu miejscowego na tym obszarze Barcikowo- Cerkiewnik – droga – tej Strefy Ekologicznej.”

   Przyszli jacys Panowie proszac o zmiane ‘uzytkow zielonych’ jak sie wyrazil ‘w poniemieckim basenie’ na ‚budowlano-turystyczne poniewaz jest zainterosowany budowa tam jakiegos obiektu.’ (?)
   Kim byli ci Panowie i jaki obiekt by wybudowali? Chyba Pan Burmistrz Kowalski wie z kim rozmawial ? i co chca wybudowac?

   Na koniec powiedzial : “ w tej sprawie to ja mam tyle do powiedzenia.”

   Czyli NIC.

  • Z wypowiedzi Pana Burmistrza Kowalskiego wynika ze w sprawie sfinansowania budowy zbiornika retencyjnego jest – na dzisiaj – na etapie rozmow z Panem Wojewoda, Ministrami i wybiera sie do Gdanska do Siedziby Wod Srodladowych.
   CZYLI TYCH SRODKOW NA DZISIAJ JESZCZE NIE MA.

   Jezeli chodzi o koszty budowy infrastruktury i potencjalnych inwestorow to na ten temat Pan Burmistrz Kowalski albo nie ma nic do powiedzenia mieszkancom Dobrego Miasta albo na dzisiaj nie chce powiedziec.

 5. Budowa zbiornika retencyjnego za pieniądze Skarbu Państwa uważam za zasadne, uporządkuje to ten teren prawie w centrum miasta a poza tym będą miejsca rekreacyjne dla mieszkańców Dobrego Miasta Krytykowanie tego pomysłu tylko dlatego że to wymyślił Kowal jest nieuzasadnione. Jarek dąż do celu.

 6. Gościu Burmistrz nie jest inwestorem zbiornika retencyjnego, inwestorem będą Wody Polskie na obecnym etapie Burmistrz najprawdopodobnie nie zna kosztów budowy. Rolą Burmistrza jest zabiegać aby jak najszybciej rozpoczeto inwestycję

  • Czy z mojej wypowiedzi wynika ze Burmistrz jest inwestorem zbiornika wodnego? Przeciez wyraznie jest napisane ze na razie rozmawia z odpowiednimi osobami – Wojewoda, Ministrowie, jedzie do Gdanska itd PROSZE jeszcze raz przeczytac ze zrozumieniem tekstu.

 7. Ja tego nie rozumiem – w sprawie budowy zbiornika retencyjnego – ŻADNYCH KONKRETÓW, w sprawie łączenia spółek komunalnych – ŻADNYCH KONKRETÓW. Decyzje, które mają ogromny wpływ na życie mieszkańców miasta i ŻADNYCH KONRKETÓW i nikt poważny się tym nie interesuje?! Ludzie, obudźcie się z tego letargu!

 8. Polecam dziś wyskoczyć z rodziną do Swobodna nad Limajno i popatrzeć. Takie jezioro pod bokiem mamy i plażę ze wszystkim. Już raz wydaliśmy na to nasze publiczne pieniądze i dość. Teraz trzeba zadbać o to co już mamy. Tam ściągać turystów trzeba, inwestować i zarabiać. Urzędnicy do roboty – dbać o publiczne dobro- czy się komu podoba czy nie! Za to wypłaty bierzecie z budżetu. Nie ma o czym dyskutować.
  Tyle w temacie.

 9. Jezioro eeeee mam wątpliwości ale to co jest teraz,jakiś dziwny rezerwat i wylegarnia komarów- 40-50 lat temu były tam łąki i miejsce rekreacji,dużo ludzi plazowalo od tamy po sam Kościół – może wystarczy udroznic rowy odwadniajace i będzie kompromis

  • Wystarczy udrożnić rowy? Będzie kompromis? Co? Już przejrzałeś na oczy że z tym bajorem kowalskiego będzie tak samo jak z tą jego fundacją i jelonkiem z brązu na rondzie?

   • Nie szydz proszę ,nie jestem entuzjastą zalewiska ale to co teraz tam jest też nie jest jakimś cudem przyrodniczym

 10. Rzeczywiscie byly tam laki i nawet wypasane byly krowy co byla bardzo pozytywne dla flory i fauny; niestety krow juz sie nie wypasa i dlatego te byle laki uzytkowane jako pastwiska pozostawione samym sobie zmienily sie – inne gatunki roslin i zwierzat weszly ktore wystepuja w naturze w takim srodowisku i to tez jest bardzo pozytywne.
  Nalezy ten teren zostawic naturze, zwierzetom i ptakom – ta enklawe taka jaka jest – to ich srodowisko naturalne.
  Departament Ochrony Srodowiska ma decydujacy glos i powinien zakwalikowac ten podmokly obszar jako Strefe Scislej Ochrony Ekologicznej. Taki podmokly tren to ewenement w skali swiatowej.

  Miejsce do plazowania jest wokol Tamy i jest wystarczajaco duze; nie musi byc od Tamy do Kosciola.

  Zachecam i prosze o przeczytanie krotkiego artykulu o znaczeniu podmoklych terenow dla rozwoju specyficznych gatunkow zwierzat, ptakow i roslin. Bardzo prosze.

  DLACZEGO CHRONIC OBSZARY PODMOKLE

  https://dzikiezycie.pl/archiwum/1999/kwiecien-1999/dlaczego-chronic-obszary-podmokle?fbclid=IwAR1GU9I8NO1spZLrUPi7SLlHQVf0V_oo-KgbmNiB-nlSIbMs1fpQtSq9mlE

  • Taki teren to ewenement w skali światowej?? No błagam! Nie rozśmieszaj mnie.
   Jestem ciekaw kto kryje się pod tymi komentarzami?? Może zweryfikujemy?? Chyba powinnismy wiedziec,kto tak bardzo próbuje mieszać i podburzac?! Widzę ze osoba zaprosi nam niedługo ekologów?? Ktoś próbuje w złym świetle postawić nasze miasto z ewidentna szkoda dla miasta i mieszkańców!

   • Ewenement w skali swiatowej – zgadzam – sie ze to lekka przesada ale tylko lekka. To tylko podkreslenie znaczenia tego podmoklego terenu dla specyficznych gatunkow roslin i zwierzat ktore tylko, podkreslam tylko, w takim srodowisku sie rozwijaja.
    Nie musze zapraszac ekologow – ja osobiscie. Aby budowa zbiornika retencyjnego sie rozpoczela bedzie potrzebne pozwolenie wlasnie od ekologow i specjalistow z Departamentu Ochrony Srodowiska i bedzie bardzo ciezko je uzyskac poniewaz takie tereny znajduja sie pod scisla ochrona.

    Nie jest moim celem nikogo obrazic ani osmieszyc ale uswiadomic ze takie tereny podmokle sa pod ochrona i nie powinny byc zniszczone.

    Jezeli szanowny Pan nie jest w temacie, nad czym bardzo ubolewam, to prosze przeczytac artykul (krotki) ktory bardzo polecam. Dotyczy ochrony terenow podmoklych i dlaczego trzeba je chronic.

    Pozdrawiam 🙂

    Dlaczego chronic obszary podmokle?

    https://dzikiezycie.pl/archiwum/1999/kwiecien-1999/dlaczego-chronic-obszary-podmokle?fbclid=IwAR1GU9I8NO1spZLrUPi7SLlHQVf0V_oo-KgbmNiB-nlSIbMs1fpQtSq9mlE

    • Co do wyrazenia ‚EWENEMENT” – RZADKOSC – w tym sensie to slowo zostalo uzyte. Takie tereny to juz w dzisiejszym swiecie sa rzadkoscia-niestety- z powodu eksploatacyjnej dzialanosci czlowieka

   • Jestem przeciwko budowie zbiornika retencyjnego i mam nadzieje ze ekolodzy, biolodzy i naukowcy z Departamentu Ochrony Srodowiska nie pozwola na zniszczenie tego podmoklego terenu z jego bio-roznorodnoscia ze wzgledu na jego wartosc przyrodnicza ktorej nie da sie przeliczyc na zadne pieniadze.

   • @#MalaMi
    Jesteś ciekaw kto kryje się pod tymi komentarzami i chcesz zweryfikować. Jak? W jaki sposób to zrobisz? Sugerujesz, że Administrator da ci dane użytkownika?
    Co to znaczy ,,Chyba powinnismy wiedziec,kto tak bardzo próbuje mieszać i podburzac?! Widzę ze osoba zaprosi nam niedługo ekologów?? Ktoś próbuje w złym świetle postawić nasze miasto z ewidentna szkoda dla miasta i mieszkańców!”

 11. W sumie po co robić zalew na siłę i dużym kosztem skoro można odtworzyć duże jezioro koło Legna.Taniej i z większą korzyścią dla okolicy

   • Eeeeeee z toba nie da się racjonalnie rozmawiać,szukasz zaczepki i na wszystko narzekasz. To że mam dobre relacje z Jarkiem nie znaczy ze jestem jego podnozkiem. Jakby społeczeństwo naciskalo na inny wariant jeziora to musialby ustapic

    • Kto tu narzeka????????? Kowalski nie spodziewał się ale jego inżynier bezwiednie obnażył głupotę twojego guru i jego pomysłu.
     Sam piszesz że masz takie dobre relacje z tym swoim guru Jarkiem to mu powiedz że to jego bajoro to cuda na kiju i normalni ludzie od razu wiedzą że 1,5 metra czy dwa to będzie bajoro. Nawet Zadroga wie a guru Jarek nie wie. Co tu naciskać jak do twojego guru nic nie dociera.

     • Uspokuj się. Jarek to se może fantazjowac- nikt jeszcze nie robił żadnych szczegółowych pomiarów a więc i nikt na ten projekt kasy nie da
      Spokojnie

    • do HaDes Chętnie podyskutuję racjonalnie, bo widzę, że znasz temat. Napisałeś ,,nikt na ten projekt kasy nie da”. Jak to mamy rozumieć? Skąd masz tę wiedzę. Pan Burmistrz Jarosław Kowalski mówi zupełnie coś innego niż ty. Zapewnia, że wszystko ustalone z PGWWP i wszyscy są zachwyceni jego pomysłem. Na sesjach twierdził i na zebraniach sołeckich mówi, że ma już ,,załatwione” pieniądze na zbiornik retencyjny. Był w Białymstoku i rozmawiał z ministrami oraz mówił, że wkrótce wybiera się na kolejne spotkania.

 12. Człowiek z pasją mówi różne rzeczy a ile z tego wyjdzie to zobaczymy – dajmy mu czas a nie odrazu linczowac.Znasz projekt Małej Obwodnicy Dobrego Miasta – poprzedni burmistrz tak się nim chwalił – miala połączyć Praslity z Barcikowem i……200m.w Nowej wsi i Knopin Barcikowo na resztę kasy brak

  • do HaDes Człowiek z pasją, ale rozsądny, mówi MIMO WSZYTKO racjonalnie. Pod warunkiem, że jest rozsądny. Pasja to nie wszystko. Pan Burmistrz Jarosław Kowalski marnuje cenny czas na fantasmagorie i oczernianie swoich poprzedników.
   Doskonale znam projekt Małej Obwodnicy Dobrego Miasta. Napisałeś ,,na resztę kasy brak”. Skarbnik Anna Salmanowicz znowu powie: NIE WIEDZIAŁAM, ZAUFAŁAM, ŻAŁUJĘ?
   Napisz, jakie ma plany działania Pan Burmistrz Jarosław Kowalski? Będzie przez pozostałe 4,5 roku wespół ze Skarbnik mówił: KASY BRAK?

   • Bez przesady,aż tak szczegółowo nie dopytuje się o jego plany
    To że ten basen ma mieć średnio dwa metry głębokości i ze jest w rządowym projekcie wiem od około 1.5 roku.

 13. Wiadomosci Warminskie:
  prosze o usuniecie tych dowch komentarzy:
  HALO 2 Kwi. 2019 at 08:14
  GDZIE JEST ADMIN I DLACZEGO TEN GOŚĆ NIE JEST JESZCZE ZABLOKOWANY ZA SPAMOWANIE???

  Odpowiedź do gościa-spamera 2 Kwi. 2019 at 08:13
  XD Weź już skończ z tą bioróżnorodnością. To miejsce tylko szpeci.

  Poniewaz moje komentarze nie maja nic wspolnego ze SPAM-em. To sa tylko opinie.

Napisz komentarz. Przypominamy o zachowaniu kultury w pisaniu komentarzy. Nikt nie jest anonimowy w internecie. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy bez podania przyczyny, zwłaszcza obraźliwych.

Dodaj swój komentarz.
Please enter your name here