Wyjaśniamy jak i dlaczego będą połączone spółki w Dobrym Mieście

40

Wyjaśniamy jak i dlaczego będą połączone spółki w Dobrym Mieście.

 

.

 

Zobacz wszystkie wydarzenia

40 KOMENTARZE

 1. Proponuję też połączyć Szkołę nr 1 , Szkołę nr 2 i nr 3 ze Szkołą Rolniczą i Zespołem Szkół !To dopiero będą oszczędności: czterech dyrektorów na bruk a ten co zostanie będzie się bał i może harować za pół pensji! Jak mu się przykręci śrubę to sam zwolni następne pół personelu (oszczędności x2)!!!
  Potem obowiązkowe połączenie Jutrzenki, Ursusa i DFM-u ! To dopiero hit-oszczędności idą już w miliony! Jak prezes umie robić krówki to co – nie poradzi sobie z meblami i budowaniem maszyn? Jedna księgowa z laptopem i Excelem ogarnie wszystkie firmy i to przez internet. Reszta darmozjadów na bruk! Następny konieczny w obecnej sytuacji krok to połączenie Dobrego Miasta, Lidzbarka i Ornety. Przecież duży może więcej. Będzie już z tego kilkaset milionów!!! Po co nam w końcu utrzymywać trzy urzędy i trzech burmistrzów. Starczy jeden! W Dobrym Mieście oczywiście. 🙂

 2. Duży może więcej, pij mleko będziesz duży. utopisz publiczną kasę w wielkiej, płytkiej kałuży, żeby pokazać jak jesteś duży.

 3. Proponuję, aby te połączenia koniecznie robił tak zaprzyjaźniony z Bałknęłchtem radca Jakub Bartoszewicz co został powołany do radzie nadzorczej ZUW żeby łączyć spółki. Przyznał, że miał wpłacać część pieniędzy za zasiadanie w radzie na fundację kowalskiego,ale na razie odkłada, bo fundacji nie ma. To jak on też będzie łączył szkoły i potem DFM z Ursusem i Jutrzenką, to chociaż sobie odbije na łączeniu.

 4. 16 lat w słuzbie mieszkańców a wiedza o samorzadzie żadna.Spółki komunalne nie maja zarabiać milionów maja dbac o wysoka jakość świadczonych na rzecz mieszkańców usług tyle tylko i aż tyle.JAk nurmiszcz chce zarabiać to niech firme własna otworzy i będzie kosił kase i sponsorował imprezy w Dobrym Mięscie .

 5. Panu radcy prawnemu jak widać brak konkretnych argumentów na uzasadnienie pochodzącego sprzed wyborów pomysłu na połączenie spółek. ZGK całe lata i tak wygrywał przetargi z korzyścią dla miasta, bo miał niższe ceny niż konkurencja i nie znikał po wykonaniu inwestycji z rynku . Jak powiedział w wywiadzie prezes ZUW Pan Przewoźny, spółka ma dobre wyniki finansowe. Połączenie spółek w konsekwencji zaszkodzi mieszkańcom bo będą płacić więcej za wodę, ciepło, śmieci i inne usługi. Na pewno zarobi na tym pan radca prawny zaprzyjaźniony z wiceburmistrzem, ale to tajemnica prawnicza ile.
  Ponieważ spółki były ważnym narzędziem skuteczności poprzednich władz miasta więc trzeba je teraz ukarać. Najpierw usunięto prezesów bo całe lata wykonywali polecenia swojego przełożonego. Nie ważne, że to fachowcy z wieloletnim doświadczeniem. Teraz czas na firmy, którymi kierowali. Połowa pracowników niepotrzebna – do zwolnienia! Nie ważna ekonomia, nie potrzeba rewidenta, nie ważne zewnętrzne audyty obalające nagłaśniane zarzuty – ważna „milcząca zgoda” i „zgoda przez aklamację” niektórych mieszkańców śródmieścia, którzy uwierzyli, że ktoś ich okrada i że mogą dostać zwrot pieniędzy za ogrzewanie. Radny Kowalski obiecał ukarać „winnych” to burmistrz Kowalski ich teraz każe. W tle jest firma, o której na sesjach mówi burmistrz, czekająca na usunięcie konkurencji i przejęcie dobromiejskiego ciepłownictwa.
  Tylko po co mówić publicznie, że to wszystko dla dobra mieszkańców…

  • To zresztą można wychwycić z nagrania – Pan Burmistrz sam przyznał, że musi teraz UKARAĆ poprzedniego burmistrza i poprzedniego prezesa ZEC. Wziął sobie to chyba za punkt honoru i będzie do tego dążył za wszelką cenę.

 6. Jak burmistrz mógł rozpocząć proces łączenia, wydawać nasze publiczne pieniądze na mecenasów i biura prawne skoro takie połączenie musi zatwierdzić rada. Czy tu kolejność nie powinna byc odwrotna, najpierw głosowanie radnych i w razie zgody rozpoczecie procedury połączenia, która moim zdaniem i tak jest bzdurna bo oszczędności z tego żadnych nie będzie juz w tej chwili generowane są wyższe koszty, a gadanie że duzy może wiecej przy przetargach nie ma nic wspólnego z prawdą bo małe elastyczne firmy tez sobie dobrze radzą ale pan burmistrz nigdy w żadnym przetargu nie startował wiec skąd może wiedzieć 🙂

  • w punkt 🙂
   dobrze byłoby zapytać publicznie, jakie koszty zostały w tym temacie poniesione, skoro puki co rada nie wyraziła zgody na tego typu działania?
   a może warto dać na razie zielone światło na jakiś sensowny audyt – rada wyrazi na to zapewne zgodę,
   dopiero po audycie byłyby jakieś argumenty za lub przeciw, albo pożywka do dalszej dyskusji ???

 7. Najlepszy jest argument,że zarobiona księgowa z jakiejś spółki dała jaśnie panu radcy ręcznie spisane dane.To koronny dowód jakie tam mają zacofanie! Pewnie na liczydłach ciągle liczą… Nic bardziej szokującego prawnicy na spółkę nie znaleźli ? Wstyd. Za co kasę biorą?

 8. Mamy wybitnych germanistów i specjalistów od łączenia spółek, których na poziomie komunalnym nigdy nie łączyli. Wybitni prawnicy.

 9. W odpowiedzi na interpelację radnej Wasilewskiej podano najważniejszy powód planowej likwidacji ZUW i ZEC: połączenie wpisuje się w ogólną tendencję łączenia spółek komunalnych…A zatem nie jakieś wstrząsające zaniedbania, niegospodarność, malwersacje itp. tylko „ogólna tendencja” !!! Oczywiście nie padła odpowiedź na postawione pytanie: jakie są mocne i słabe strony spółek, uzasadniające sens ich połączenia. Brak konkretnych odpowiedzi o wynagrodzenia i liczbę pracowników którzy zostaną zwolnieni. Jak czytamy:optymalizacja zatrudnienia czyli redukcja pracowników jest nieunikniona a jej skala będzie ustalona dopiero po połączeniu Nie będzie odpraw a jedynym przywilejem pracowników będzie możliwość zwolnienia się na własne życzenie bez wypowiedzenia. Mogą ewentualnie poczekać aż po likwidacji ZUW i ZEC zwolni ich prezes ZGK. Tyle odpowiedź na interpelację.
  http://bip.dobremiasto.com.pl/system/obj/10196_Odpowiedz_na_interpelacje_z_14.03.2019.pdf

  • Nie ma też odpowiedzi na pytanie, jakie koszty utrzymania spółek ponosi teraz gmina? Skoro spółki z założenia powinny utrzymywać się same. Pan Burmistrz jak zwykle odpowiada wymijająco.

 10. Interpelację złożyła oczywiście Pani Radna Włodarska. Całe szczęście że Rada Miasta interesuje się losem tych ponad 70 rodzin z Dobrego Miasta i wsi z naszej gminy.

 11. W odpowiedzi na interpelację jest również informacja, że spółką wiodącą będzie ZGK, ponieważ miało wysoki dochód w ubiegłym roku. Skoro tak, to dlaczego został zwolniony prezes Szulc?
  Zgadzam się z przedmówcami połączenie nie przyniesie żadnych oszczedności dla gminy czy mieszkańców.

  • A ja mam kolejne pytanie. Dlaczego został zwolniony prezes Szulc? Był o wiele lepszym prezesem niż Jasiński.
   To było widać po nieodśnieżonych drogach i chodnikach i cały czas widać po niesprzatniętych śmieciach.

 12. Jasinski pokazal juz w barczewie jak potrafi zarzadzac porazka ale teraz ramie w ramie z burmistrzem k beda demolkwac dobre miasto aby tylko dowalic swoim poprzednikom

  • To napisała na fecebuku taka jedna starsza pani zwolenniczka Kowalskiego :

   „P. Jasiński ma złą sławę ze swoich rządów u nas i w Barczewie.Mówią,że niereformowalny. Co dotknie to zniszczy.”

 13. Były Zecu ciepłownie na biomasę planował budować to niewygodny był. Ciepło dla bloków byłoby tańsze to fakt, ale na jezioro by nie dał. Na ciepłownictwie się znał to i plany mógł pokrzyżować .Teraz ludziom wszystko da się wcisnąć i nikt tego nie wyprostuje.

  • No właśnie. Zapłacą z naszych pieniędzy. Które Kowalski kłamie że szanuje. Ten Jakub Bartoszewicz od łączenia spółek to bliski znajomy tego Bałknęłchłta od robienia geszeftów z Niemcami.

 14. Odpowiedź na interpelację Pani Włodarskiej jest pełna „prawdopodobnie”, „być może”, „zobaczymy jak wyjdzie”. ŻADNYCH KONKRETÓW. A jakie oszczędności? O jakich oszczędnościach mówimy? Zdaje się, że spółki działające na prawie handlowym same wypracowują swój zysk i sam pracują na siebie, na wynagrodzenia dla pracowników itd. Gdzie tu oszczędności dla miasta? W jednej wielkiej spółce nie bedzie żadnych kompetentnych ludzi do jej prowadzenia, także przewiduję szybki upadek tejże.

 15. W odpowiedzi na interpelację jest również informacja, że spółką wiodącą będzie ZGK, ponieważ miała wysoki dochód w ubiegłym roku. Poważnie? Podejmuje się taką decyzję jedynie na podstawie jednego roku? A w pozostałych latach? Przypomnę, że spółki funkcjonują od 20 lat. Wydaje mi się, że decyzję o spółce wiodącej powinno się podjąć na podstawie zbiorczej informacji o funkjonowaniu wszystkich spółek w ciągu przynajmniej ostatnich 10 lat.

 16. Pani Radna Włodarska zadała ważne pytanie, o ten audyt sprzed lat, niestety nie otrzymała żadnej sensownej odpowiedzi. Pani Radna, proszę zeryfikować, czy czasem nie było tak, że audyt ten był na korzyść ZECu? Co teraz jest nie w smak Burmistrzowi, ale nie powie tego wprost, tylko będzie kluczył naokoło.

 17. Zadyma w Śródmieściu i tak nie pozwoliła wygrać z Trzaskowskim w wyborach na burmistrza w 2014 r. mimo, że ciepło to sprawdzony i skuteczny temat na kampanie wyborczą. Audyt jest „be” bo nie potwierdził podnoszonych zarzutów . Dowiódł niestety czegoś zupełnie przeciwnego. Boli do dziś. Paskudna sprawa.:-(

 18. Żeby wyrobić sobie zrównoważoną opinię, warto przeczytać w dostępnej w mieście darmowej gazecie ciekawy wywiad: Wiadomości Gazeta Warmińska nr 143 z 27.03-03.04.2019- wywiad z radnym Powiatu Olsztyńskiego, byłym wieloletnim burmistrzem Dobrego Miasta Stanisławem Trzaskowskim pod tytułem „Koniec rozwoju Dobrego Miasta?” Jest i budżecie gminy, o spółkach i o dzierżawieniu sieci i budowie ciepłowni miejskiej.

 19. Fragment wywiadu z byłym burmistrzem, dotyczący spółek:

  „Jak Pan ocenia nowe pomysły na funkcjonowanie spółek miejskich?
  Zadziwiają mnie sformułowania, że miasta nie stać na utrzymanie trzech spółek. Miasto ich nie utrzymuje. Są to odrębne firmy- spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Finansują się same. Bywało i tak, że ze swoich zysków zasilały kasę miejską, chociaż uważałem, że spółki powinny tak pracować, żeby nie miały dużych zysków. Jeśli mowa o zbyt dużych wynagrodzeniach dla członków rad nadzorczych, to właśnie burmistrz ustala ich wysokość. Wystarczy obniżyć je kilkaset złotych i już będą oszczędności. Sens łączenia spółek powinien być poparty głęboką analizą. Zakład Usług Wodnych zawsze był samodzielną jednostką. Są pewne plusy połączenia spółek, ale muszę przypomnieć, jakie były przyczyny ich dzielenia. Mieszkańcy mieli wątpliwości, czy w cenie ciepła nie jest ukryta cena wywozu nieczystości lub odwrotnie. Koszty nie byłby czytelne. Jeżeli spółki są rozdzielone, wiemy, za co i komu płacimy.

  – Czy dla mieszkańców Dobrego Miasta korzystne będzie wydzierżawienie sieci ciepłowniczej?
  Kolejni właściciele kotłowni zawsze składali propozycję wykupu lub wydzierżawienia sieci ciepłowniczej: Jeżeli ktoś, przy odpowiednio skonstruowanej umowie, będzie dzierżawił ten ciepłociąg przez 20 lat, stanie się monopolistą i będzie dyktował ceny za ogrzewanie. W tej chwili nasz ZEC, czyli Gmina Dobre Miasto ma narzędzie w postaci ciepłociągu i działki, na której w każdej chwili może być wybudowana nasza własna kotłownia. I taką próbę podjęliśmy. Nie wiedzieć czemu, wywołało to bardzo duże oburzenie byłego radnego Kowalskiego, który przekonał radę i nic z tego nie wyszło.W przeszłości właściciele kotłowni zaskakiwali nas podwyżkami cen ciepła, nie bardzo się z nami licząc. Próba budowy ciepłowni spowodowała, że zagwarantowano nam utrzymanie dotychczasowych cen.”

  Człowiek wie o czym mówi…

  • Chyba raczej chciałeś napisać TEN CZŁOWIEK NIE WIE, O CZYM MÓWI… 🙂

   • Przepraszam. Oczywiście masz rację bo ja myślałem, że to ostatnie zdanie dotyczyło Kowalskiego.
    Trzaskowski wie, o czym mówi.

  • Prawnicy Kowalskiego nie wiedzieli, że nie może istnieć coś takiego jak Fundacja Burmistrza Dobrego Miasta, ponieważ ani burmistrz, ani gmina nie mogą założyć fundacji, to czy mamy jakąkolwiek gwarancję, że ci prawnicy Kowalskiego udźwigną taki ciężar gatunkowy jak wyłapanie kruczków prawnych w odpowiednio skonstruowanej umowie z Veoilą, na którą Kowalski mówi notorycznie VAOLIA?

   • jak wiewiórki donoszą, to nie prawnicy, a pewien nowy megaprawnik, który tam pojawił się wyciągnięty z kapelusza na spółkę z zastępcą od przyjaźni polsko-niemieckiej.
    obaj niby wykształceni prawnicy, jeden nawet jest wykładowcą jakiegoś historycznego prawa, a podstawowej wiedzy w tym temacie zabrakło.
    nawet zwykli urzędnicy, którzy jeszcze tam zostali wiedzieli i wiedzą, że takiej fundacji gmina nie może utworzyć ani ktoś, komu przysługuje miano burmistrz,
    na szczęście nieudolna próba wkręcenia radnych w ten pomysł poległa dzięki przytomności radnych, bo pośmiewisko byłoby na cały kraj.

    • Byłoby pośmiewisko na cały kraj. Wcale jednak nie mamy pewności, że nie będzie za jakiś czas. Nie wyciągnął Kowalski żadnych wniosków. Wystarczy uważnie odsłuchać filmik, który jest załączony przez Administratora. W tym filmiku Kowalski twierdzi, że jednak ta fundacja powstanie. Co jego obchodzi, że nauczycielka z zawodu (przy całym szacunku do nauczycieli) Radna Włodarska więcej wie od doktora prawa Bauknechta? Bauknecht też nie wygląda na zawstydzonego tym, że zaliczył spektakularny blamaż i wie mniej od Radnej Włodarskiej.
     Chyba już każdy mądry widzi, że Bauknecht daje Kowalskiemu ‚zabawki’ nie bezcelowo i nie przejmuje się, co o nim myślą głupie Polaczki z jakiejś prowincjonalnej mieściny.

 20. na stronie urzędowej ukazało się ogłoszenie, a w zasadzie nabór do wykreowania liderów lokalnych.
  kto będzie ich kreował ?
  ano spece od veolii.
  tak tej veolii, której nasz megawszechniemocny burmistrz chce oddać sieć ciepłowniczą w gratisie, no może za jakieś zobowiązanko do bliżej nieokreślonych oszczędności, albo wsad pieniężny do budżetu.
  ktoś, jakoś musi temu wszechniemocnemu dziurę w budżecie zasypać. chociaż na ostatnich zebraniach wiejskich już nieśmiało puszcza bąka o jakiś kredycikach na dróżki.
  kto wie, może na naukach z ekonomii był ostatnio. jeszcze skarbniczkę nam podszkoli i będzie cacy. piniondze na wszystko się znajdą.
  a nowi liderzy wyszkoleni za pseudodarmo będą dozgonnie wdzięczni wszechniemocnemu pracując darmo przy organizacji garbatych imprez, albo wolontariat pełnić w przyszłej megaspółce.

 21. Veolia nie jest przyjacielem mieszkancow Dobrego Miasta. Ma kiepska reputacje, oskarzona o korupcje i przekupstwo. W Rumunii po wpuszczeniu veolii do wspolpracy woda podrozala 125%.

Napisz komentarz. Przypominamy o zachowaniu kultury w pisaniu komentarzy. Nikt nie jest anonimowy w internecie. Redakcja zastrzega sobie prawo do usuwania komentarzy bez podania przyczyny, zwłaszcza obraźliwych.

Dodaj swój komentarz.
Please enter your name here