Gmina Olsztynek: uroczystości upamiętniające 100-ną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

0
11 listopada odbyły się uroczystości upamiętniające 100-ną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzień jest szczególną datą w naszej historii, stanowi symbol zwycięstwa gdzie po 123 latach niewoli pod zaborami Polska stała się suwerennym państwem.

Obchody Dnia Niepodległości rozpoczęła Msza Św. za ojczyznę w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynku, którą odprawił ks. dziekan Stanisław Pietkiewicz. Nastąpiło złożenie kwiatów przy tablicach pamiątkowych. Kolejnym punktem obchodów był przemarsz ulicą Niepodległości pod obelisk „Orła Białego”. Punktualnie o godz. 12 odśpiewano hymn narodowy po czym głos zabrał Burmistrz Olsztynka Artur Wrochna: Po 123 latach niewoli wolna Rzeczpospolita znowu pojawiła się na mapach Europy. Stojąc w obliczu historycznych wydarzeń pamiętamy, że to Nasi ojcowie, dziadowie i pradziadowie w ogniu walki o niepodległość wykuli potężne i stabilne fundamenty Polski Niepodległej.

Wyrażam głęboką wdzięczność, że podobnie jak w poprzednich latach, spotykamy się(tu) pod obeliskiem Grunwaldzkim!, aby oddać hołd tym wszystkim którzy poświęcili i oddali w obronie Ojczyzny wartość najcenniejszą-własne zdrowie i życie.

Dzień 11 listopada napawa nas zadumą i powagą wydarzeń z 1918 roku, to symboliczna data umiłowania Ojczyzny, niestrudzonej walki o przyszłość narodu, ale i także symbol nadziei i wiary w zwycięstwo.

Z jednej strony nasze myśli tego dnia pogrążone są w głębokiej zadumie nad wydarzeniami z przeszłości, z drugiej zaś, powinniśmy skłonić się ku refleksji nad tym, jak dziś możemy dbać o dobro naszego kraju, o ojczyznę wolną od niesprawiedliwości, przemocy i nienawiści. Ojczyznę demokratyczną, szanowaną przez sąsiadów. Zakotwiczoną wśród europejskich demokratycznych państw.

Pamięć o tym wielkim dniu trwa i będzie trwać niezmiennie w tradycji i mentalności Polaków, nadając mu szczególne znaczenie i charakter. W dniu dzisiejszym mija 100. rocznica odzyskania upragnionej niepodległości. Lata które minęły od tamtych wydarzeń ukazują zmieniający się i ewoluujący naród, dzisiaj wolny i niepodległy. Czerpiąc z tych najwspanialszych wzorców wiarę w potęgę wolności oraz suwerenności tworzymy silną Polskę, a tym samym naszą małą -własną Ojczyznę.

Święto Niepodległości drogie wszystkim polskim sercom jest uroczystością upamiętnienia wszystkich bohaterów, którzy na przestrzeni dziejów walczyli o Ojczyznę, to dzień, który należy pielęgnować z najwyższą godnością i szacunkiem.

Wolną i demokratyczną Polskę możemy budować tylko w oparciu o nasze wielowiekowe dziedzictwo i bogate tradycje. Powinniśmy z dumą podkreślać naszą polskość, bo tylko silna i praworządna Polska może zająć należne jej miejsce w Europie. Bądźmy orędownikami tych wartości i zaszczepiajmy w kolejnych pokoleniach miłość i uszanowanie dla naszej Ojczyzny….

Po przemówieniu Burmistrza Olsztynka Artura Wrochny poszczególne delegacje złożyły kwiaty pod obeliskiem „Orła Białego”. Następny punkt uroczystości stanowiło odsłonięcie obelisku upamiętniającego setną rocznicę odzyskania niepodległości dokonane przez burmistrza Olsztynka Artura Wrochnę oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej Andrzeja Wojdę. Po części oficjalnej, późnym popołudniem nastąpiła część artystyczna, która odbyła się w Szkole nr 1 im. Noblistów Polskich w Olsztynku. Uroczystą akademię rozpoczęły dzieci z Przedszkola Miejskiego w Olsztynku dostojnym polonezem. Wystąpili laureaci I Międzyszkolnego Przeglądu Piosenki Polskiej w Olsztynku. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Witolda Pileckiego w Olsztynku przygotowali bogatą inscenizację muzyczną w oparciu o historię Polski. Dzieci z klas 2 Szkoły Podstawowej nr 1 im. Noblistów Polskich w Olsztynku w barwnych strojach pięknie zaprezentowały się śpiewem i tańcem ludowym.

Uroczystość uświetnił koncert zespołu Annette Music.
Źródło: UM Olsztynek

Zobacz wszystkie wydarzenia