Jest decyzja w sprawie śmierci strażaka z Dobrego Miasta. Dowódca zostanie wydalony ze służby.

reklama
43-letni mł. kpt. Marcin L., dowódca zmiany z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kętrzynie zostanie wydalony ze służby. Taką decyzję ogłosiła dzisiaj komisja dyscyplinarna działająca przy Komendzie Wojewódzkiej PSP w Olsztynie. To efekt prac komisji, która badała okoliczności ćwiczeń ze sprawiania skokochronu i zaniedbań, jakich oficer miał się dopuścić. Warto przypomnieć, że miesiąc temu o postawieniu mężczyźnie kilku zarzutów karnych zdecydował prukorator.

Przypomnijmy podczas przeprowadzanych w czerwcu tego roku ćwiczeń, doszło do kilku ćwiczebnych skoków na skokochron, które są kategorycznie zabronione. Dla 23-letniego Macieja Ciunowicza, młodego strażaka będącego kilka miesięcy w służbie, skok okazał się tragiczny. Po miesiąciu od wypadku, zmarł w szpitalu. Gdy sprawą zajęła się prokuratura okazało się, że doszło do znacząccych zaniedbań ze strony dowódcy zmiany. Oficer miał także złożyć fałszywe zeznania i namawiać do tego samego innych strażaków. W związku z powyższym usłyszał kilka prokuratorskcih zarzutów.

– Mężczyzna usłyszał zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci, umyślnego naruszenia zasad bezpieczeństwa zajęć, a także zarzuty związane z tym, co działo się po wypadku: podżeganiem do składania fałszywych zeznań oraz składania fałszywych zeznań – mówił w rozmowie z portalem osp.pl, Grzegorz Ryński, prokurator rejonowy z Giżycka.

– Decyzja komisji jest nieprawomocna, teraz oficer ma 14 dni na złożenie odwołania do rzecznika dyscyplinarnego przy Komendzie Głównej PSP – poinforował nas st. kpt. Rafał Melnyk z KW PSP w Olsztynie. Ostatecznie decyzję o odwoładniu oficera musi podpisać Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.

Źródło: OSP.pl

Zobacz wszystkie wydarzenia