Parafia Dobre Miasto. Sprawdź kiedy ksiądz przyjdzie z kolędą? Aktualizacja do 25 stycznia 2018r

reklama
Parafia Dobre Miasto. Sprawdź kiedy ksiądz przyjdzie z kolędą? Aktualizacja do 13 stycznia 2018r. Rozpoczęły się doroczne odwiedziny duszpasterskie mieszkańców naszej parafii. Na czas odwiedzin należy przygotować na stole krzyż, zapalone świece i wodę święconą. Podczas odwiedzin duszpasterskich duchowny będzie się modlił z wszystkimi mieszkańcami.

 

„Kościół katolicki w Polsce za czas odwiedzin duszpasterskich przyjął okres po świętach Bożego Narodzenia, zazwyczaj trwający do święta Ofiarowania Pańskiego (2 lutego). Prawo kanoniczne w tej kwestii nie określa czasu w ciągu roku, który byłby najbardziej odpowiedni na wizytę kapłanów. Podstawowym celem kolędy jest modlitwa księdza wraz z parafianami w ich domach, poświęcenie domu oraz błogosławieństwo dla rodziny na cały rok. Ponadto jest to okazja do bliższego poznania się między kapłanami i parafianami, rozmowy na tematy rodzinne i duszpasterskie oraz przedstawienie programu duszpasterskiego na najbliższy rok. W czasach, gdy katecheza nie odbywała się w szkołach, księża sprawdzali stan wiedzy religijnej dzieci i młodzieży. Zwyczajowo zostawia się pamiątkowe obrazki.

W zależności od lokalnych zwyczajów kolęda może mieć różną formę. Najczęściej do kolędy przygotowuje się stół z krzyżem i świecami, w niektórych regionach Polski także z wodą święconą i kropidłem. Przy okazji kolędy parafianie mogą złożyć dobrowolną ofiarę na rzecz wspólnoty parafialnej. Niekiedy praktykuje się poczęstunek lub wspólny posiłek. Kolędującemu księdzu zwykle towarzyszą ministranci, rzadziej zakrystian lub organista.” źródło: Wikipedia

Jedni wyczekują wizyty księdza z radością, dla innych to przykry obowiązek, jeszcze inni twierdzą, że to tylko zbiórka pieniędzy lub strata czasu. Są i tacy, którzy boją się księdza jak ognia (swoją drogą, ciekawe dlaczego?). Nieprzypadkowo kolęda odbywa się po świętach Bożego Narodzenia, kiedy to wspominamy przyjście Boga na ziemię. Okres Bożego Narodzenia jest czasem pogłębienia więzi z Bogiem, z rodziną, jak również z parafią. Kolęda jest oficjalną wizytą duszpasterską, dlatego przyjęcie kapłana w naszych domach jest wyrazem naszej wiary i przywiązania do Kościoła i duszpasterzy.

Czym jest kolęda i jak ją rozumieć? Przede wszystkim obejmuje ona wspólne dziękczynienie za otrzymane łaski, prośbę o błogosławieństwo w nowym roku. Modlitewne spotkanie kolędowe stanowi wyznanie wiary rodziny, które powinno zgromadzić wszystkich domowników. Stąd niezrozumiałym byłoby na przykład pozostawanie niektórych w sąsiednim pokoju albo oglądanie w tym czasie telewizji. Niektórzy sądzą, że najważniejszym elementem wizyty powinna być rozmowa księdza z przyjmującymi go parafianami. Innym wydaje się, że kolęda to jakaś kościelna wizytacja, kontrola. Tymczasem wizyta duszpasterska jest przede wszystkim spotkaniem modlitewnym. Ksiądz przychodzi, by pobłogosławić rodzinie na nowy rok i wspólnie z nią się pomodlić.

Jak się do tego spotkania przygotować? Tak jak na przyjęcie ważnego gościa, bo przecież przychodzi nie tylko kapłan, ale i Jezus Chrystus ze swoim błogosławieństwem. Myślę, że przygotowanie do kolędy może mieć podwójny charakter. Duchowy – przez udział w modlitwie. I zewnętrzny – stół nakryty białym obrusem, krzyż, świece, Pismo święte, przygotowana woda święcona.

 

Czy dawać pieniądze dla księdza? Tematem, który budzi najwięcej kontrowersji i komentarzy są oczywiście ofiary składane przy okazji kolędy. Powiedzmy sobie wyraźnie – ksiądz nie przychodzi po pieniądze! Ofiara pieniężna nie jest warunkiem wizyty duszpasterskiej! Wiadomo, jaka jest sytuacja materialna wielu rodzin. Jeżeli nie stać nas na złożenie ofiary, nie musimy się z tego powodu tłumaczyć, ani czuć się nieswojo. Natomiast, jeżeli kogoś stać na to, może złożyć ofiarę. Na co są przeznaczone te pieniądze? Ofiary przeznaczone są na wiele celów: na działalność charytatywną prowadzoną przy naszej parafii, na utrzymanie kościoła, na remonty, ogrzewanie kościoła i domu katechetycznego, dofinansowanie wyjazdów dla dzieci i młodzieży etc
Przy tej okazji, aby uniknąć niepotrzebnych domysłów, najlepiej zastosować biblijną zasadę: niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa. To znaczy, jeżeli dajesz ofiarę, to nie komentuj potem tego, albo nie dawaj wcale..

Co oznacza C+M+B na drzwiach? Niemiecka i polska tradycja każe z tej okazji pisać poświęconą kredą na drzwiach błogosławionych domów „C+M+B” i datę roczną. Owe trzy litery nie oznaczają, jak zwykło się uważać, tradycyjnych imion trzech króli, lecz są skrótem od łacińskiego Christus Mansionem Benedicat (lub polskiego: Chrystus Mieszkanie Błogosławi). Harmonogram Parafia Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych:

8 stycznia poniedziałek od godziny 15:30 – ul. Pionierów bloki 5a, 7a, 9a, 11a

9 stycznia wtorek od godziny 15:30 – ul. Chodkiewicza – stare bud. oraz blok 11, Pl. 1-Sierpnia, Słoneczna

10 stycznia środa od godziny 15:30 – ul. Chodkiewicza – bloki 5a, 7a, 9a, 11a.

11 stycznia czwartek od godziny 15:30 – ul. Kolejowa, ul. Grudziądzka: stare bud. oraz blok socjalny 9c, 

12 stycznia piątek od godziny 15:30 – ul. Grudziądzka 2, 4.

13 stycznia sobota od godziny 10:00 – ul. Grudziądzka 12

 

Poniedziałek – 15.01 od godz. 15:30: ul. Grudziądzka, bloki: 6 i 7A
Wtorek – 16.01 od godz. 15:30: ul. Grudziądzka, bloki: 8 i 9
Środa – 17.01 od godz. 15:30: ul Grudziądzka, bloki: 10 i 14
Czwartek – 18.01 od godz. 15:30: ul. Grudziądzka, bloki: 16 i 18.
Piątek – 19.01 od godz. 15:30: ul. Grudziądzka, bloki: 20 i 15.
Sobota – 20.01 od godz. 10:00: ul. Grudziądzka, bloki: 11 i 17

Poniedziałek – 22.01 od godz. 15:30: ul. Grudziądzka 19, ul. Olsztyńska 
Wtorek – 23.01 od godz. 15:30: ul. Łużycka stare budynki
Środa – 24.01 od godz. 15:30: ul. Łużycka bloki od 61 do 71
Czwartek – 25.01 od godz. 15:30: ul. Łużycka 32 i 34
Piątek – 26.01 od godz. 15:30: ul. Łużycka 30, Knopin od godziny 9:00
Sobota– 27.01 od godz. 9:00 Kunik, Łęgno 

Harmonogram Parafia Świętej Faustyny:

8 stycznia poniedziałek od godziny 16:00 – ul. Konopnickiej, ul. Kochanowskiego, ul. Norwida

9 stycznia wtorek od godziny 16:00 – ul. Zientary-Malewskiej, ul. Sienkiewicza, ul. Miłosza

10 stycznia środa od godziny 16:00 – ul. Mickiewicza, ul. Reja

11 stycznia czwartek od godziny 16:00 – ul. Słowackiego, ul. Reymonta, Ułańska

12 stycznia piątek od godziny 16:00 – ul. Garnizonowa bloki ABC ul. Lotników

13 stycznia sobota od godziny 13:00 – ul. Piechurów od nr.1

15 stycznia poniedziałek od godziny 16:00 – ul. Długa numery nieparzyste, ul. Saperów, ul. Artylerzystów, ul. Armii Krajowej

16 stycznia wtorek od godziny 16:00 – ul. Długa numery parzyste, ul. Legionów

17 stycznia środa od godziny 16:00 – ul. Garnizonowa od nr.1 do kościoła, ul. Grunwaldzka 12, 14, 16.

18 stycznia czwartek od godziny 16:00 – ul. Jeziorańska, ul. Olsztyńska

 

Zobacz wszystkie wydarzenia