Gdzie można postawić dom?

reklama

Budowa ​​domu ​​to​​ długotrwały​​ i​​ skomplikowany​​ proces. ​​Zanim ​​zaczniemy​​wylewkę fundamentów,​​ważne ​​jest​​ stworzenie ​​funkcjonalnego ​​planu​​zagospodarowania. Planując ​​wielkość​​ domu ​​i ​​rozmieszczenie​​ pomieszczeń,​​ należy​​uwzględnić specyfikację ​​działki​​ oraz ​​obowiązujące ​​przepisy,​​ które ​​dokładnie​​wskazują,​​jakie powinny ​​być ​​odległości​​ od​​sąsiedniej​​ zabudowy ​​oraz​​ granicy ​​działki. ​​Co warto przemyśleć,​​tworząc​​ projekt​​ wymarzone go​​domu?

Jak wybrać działkę pod budowę?
Poszukując działki pod budowę domu, warto zapoznać się z przepisami prawa, które regulują zasady stawiania nowych budynków mieszkalnych. Gdzie można postawić dom? – to pytanie kluczowe dla każdego, kto planuje postawienie własnego domu z ogródkiem. Zdarza się, że działka, która na pierwszy rzut oka wydawała się atrakcyjna, okazuje się mało praktyczna, jeśli uwzględnić zapisy prawne – nagle okazuje się, że na danym terenie da się postawić jedynie niewielki domek z oknami na północ, a dodatkowo teren wymaga wyrównania czy innych drogich i kłopotliwych przeróbek. Dokładne zasady stawiania nowych budynków reguluje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

 

Usytuowanie budynku na działce
Jak umiejscowić budynek na działce? W tej kwestii należy podporządkować się przepisom, które
regulują w jakiej odległości od granicy musi znaleźć się budynek. Odległości te wynoszą 3m, gdy dom jest zwrócony do granicy ścianą bez otworów, oraz 4m, gdy na ścianie mają znaleźć się okna lub drzwi. Niektóre elementy konstrukcyjne mogą znajdować się w bliższej odległości od granicy – są do daszki, tarasy, balkony czy schody wewnętrzne. Minimalna odległość wynosi wtedy 1,5m.
Oprócz usytuowania domu na planie działki należy uwzględnić także inne obiekty, takie jak szambo, kompostownik czy śmietnik. Żeby nie naruszać prawa, a jednocześnie zapewnić mieszkańcom komfort i bezpieczeństwo, szamo należy umiejscowić minimum 5 metrów od drzwi i okien oraz 2 metry od sąsiedniej działki, ulicy czy ciągu pieszego. Te same odległości obowiązują w przypadku kompostowników.
Co zrobić ze śmietnikami?
Ich usytuowanie również warto przemyśleć zawczasu. Minimalna odległość od okien to 3 metry, od granicy działki – 2 metry. Usytuowanie budynku względem stron świata Planując rozmieszczenie pomieszczeń domu, należy obowiązkowo uwzględnić strony świata. Usytuowanie budynku będzie miało ogromny wpływ na komfort mieszkańców oraz domowy budżet. Pomieszczenia przeznaczone do użytku dziennego, jak salon czy gabinet, powinny znaleźć się po stronie południowej lub zachodniej, a będą jasne i słoneczne, dzięki czemu samopoczucie domowników będzie lepsze, a rachunki za ogrzewanie niższe. Sypialnie za to lepiej usytuować na północ, a będą chłodniejsze i zaciemnione, co sprzyja wypoczynkowi. Pokoje dziecięce, które pełnią podwójną rolę najlepiej usytuować na zachód lub wschód – dzięki temu nie będą ciemne, ale jednocześnie nie przegrzeją się.
Co zrobić, kiedy działka jest pochyła? 

 

Co z działkami pochyłymi? Te wcale nie muszą okazać się wadliwe, pod warunkiem, że zostaną
odpowiednio zagospodarowane. Do przygotowania terenu pod budowę należy zatrudnić specjalistów, którzy będą wiedzieli, jakie materiały zastosować, żeby dom był wytrzymały i nie stracił na funkcjonalności z powodu nietypowego ukształtowania działki. Jeśli budynek ma mieścić się na wzniesieniu czy stoku, ważne jest jego usytuowanie względem stron świata. Warto też kupić projekt domu na pochyłą działkę. Od strony zbocza lepiej unikać otworów drzwiowych i okiennych oraz pomieszczeń do użytku dziennego, ponieważ te będą zacienione i chłodne, a ogrzanie ich będzie generowało duże koszty.

Zobacz wszystkie wydarzenia