Czy monitoring pojazdów to to samo co GPS? Odpowiadamy.

reklama
Na monitoring pojazdów decydują się zarówno klienci biznesowi, jak i indywidualni. To usługa, która pozwala zyskać większą kontrolę nad bezpieczeństwem – nie tylko samochodu, ale i motocykla, a nawet maszyny rolniczej czy budowlanej. Jak działa? Większość systemów jest opartych o technologię GPS. Ale nie wszystkie.

GPS nie jest tym samym, co monitoring pojazdów, choć technologia ta ma z ich monitorowaniem wiele wspólnego. Na czym polega lokalizacja GPS, jak się ją wykorzystuje i jakie inne rozwiązania są wykorzystywane do zabezpieczania pojazdów m.in. przed kradzieżą? Oto najważniejsze informacje.

GPS, czyli system nawigacji satelitarnej

Skrót GPS pochodzi od anglojęzycznej nazwy: „Global Positioning System”, która oznacza system globalnej nawigacji. Składają się na niego trzy elementy:

l satelity okrążające kulę ziemską – jest ich ponad 30,

l stacje kontrolne i monitorujące (naziemne),

l odbiorniki sygnału – nazywane popularnie GPS-ami. Ich zadaniem jest poinformowanie użytkownika o jego pozycji, a także uproszczenie nawigacji w terenie.

To z odbiorników GPS korzystamy m.in. w naszych smartfonach czy nawigacjach samochodowych – m.in. by ustalić najkrótszą trasę do wybranego celu. Ale to nie wszystko. Nawigacja satelitarna jest również podstawą, gdy chodzi o monitorowanie pojazdów.

Jak wykorzystuje się GPS do monitorowania pojazdów?

Pojazdy monitoruje się w różnym celu. Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo. Motor jest monitorowany w ruchu we wszystkich trzech osiach, a gdy zmiana jego pozycji zasugeruje utratę kontroli nad pojazdem, Centrum Monitorowania podejmuje odpowiednie kroki, by udzielić motocykliście pomocy.

Monitorowanie pojazdów z wykorzystaniem technologii GPS jest również wykorzystywane:

l w branży logistycznej i transportowej – m.in. do śledzenia pojazdów w czasie rzeczywistym, analizowania wykonywanych tras oraz ich optymalizowania i zabezpieczenia przed kradzieżą,

l w branży wynajmu maszyn rolniczych i budowlanych – do kontrolowania ich pracy oraz na wypadek kradzieży,

l przez właścicieli pojazdów wysokiej klasy – jako dodatkowe zabezpieczenie przed kradzieżą.

Monitoring pojazdów także przy wykorzystaniu radiowej lokalizacji

Monitoring GPS jest efektywny, łatwo dostępny i wielofunkcyjny. Co jednak, gdy dojdzie do kradzieży pojazdu? Wówczas może się zdarzyć, że nawigacja satelitarna zawiedzie. Złodziej może na przykład auto umieścić w garażu, pod ziemią czy też w stalowym kontenerze – tak, by zagłuszyć działanie GPS. Eksperci z branży security znaleźli jednak sposób na to, by uniknąć takiego zagrożenia. To monitorowanie pojazdów z wykorzystaniem radiowej lokalizacji.

Sygnał radiowy nie zostanie stłumiony, a jego nadajnik posiada zasilanie, niezależne od zasilania elektrycznego samochodu. Taki typ usługi monitorowania pojazdów (motocykli) oferuje m.in. Konsalnet – lider branży security w Polsce. Kiedy dojdzie do kradzieży, wystarczy zgłosić ten fakt do Centrum Monitorowania, a jednostki naziemne oraz powietrzne rozpoczną poszukiwania – najczęściej lokalizacja trwa do 24 godzin od momentu zgłoszenia.

Jak więc widać, GPS to nie jedyna technologia stosowana podczas monitorowania pojazdu. Aby zaś dobrać tę najlepszą dla siebie, warto skontaktować się z ekspertami od systemów zabezpieczeń.

Zobacz wszystkie wydarzenia