Odnaleziono zaginionego 80-latka z Dobrego Miasta. To nie był jego pierwszy raz.

1

Policjanci i strażacy poszukiwali zaginionego mieszkańca Dobrego Miasta. 80-letni Zajączkowski Romuald wczoraj (2017-09-10) około godziny 10:00 pojechał rowerem na grzyby w okolice lasów przyległych do drogi w kierunku m. Podleśna i nie powrócił do domu ani nie nawiązał kontaktu z osobami najbliższymi.

O pomoc w odnalezieniu mężczyzny prosiła zarówno rodzina, jak i policja.

Rysopis zaginionego: 80-letni mieszkaniec Dobrego Miasta / wzrost ok. 180cm / waga 50 kg / bardzo szczupłej budowy ciała / włosy siwe, krótkie / oczy niebieskie / twarz owalna, pociągła / brwi krzaczaste / duże odstające uszy / długi prosty nos z lekkim garbem u nasady / brak uzębienia. Mężczyzna w chwili zaginięcia mógł być ubrany w: granatową, ortalionową kurtkę ( może być też w kolorze ceglastym) / buty gumowe lub tzw. gumowce w kolorze czarnym / spodnie brązowe materiałowe. 80-latek nie posiada charakterystycznych znaków szczególnych.

Zostały wszczęte poszukiwania pierwszej kategorii, czyli zespół do spraw poszukiwań z KMP  w Olsztynie. Łącznie kilkudziesięciu funkcjonariuszy rozpoczęło poszukiwania. W między czasie Oficer Prasowy Komendy opublikował wizerunek zaginionego mężczyzny z prośbą o pomoc w odnalezieniu. I tutaj tak naprawdę długo nie trzeba było czekać, gdyż chwilę po publikacji w mediach znajomy zaginionego zauważył go na swojej działce. Znajomy poinformował policję i rodzinę o miejscu przebywania poszukiwanego. Po przybyciu policji 80-latek tłumaczył się w ten sposób, że tak naprawdę nie pamięta ostatnich 24 godzin. Zaginiony wrócił do domu jest cały i zdrowy. Mężczyzna już kiedyś czas temu mężczyźnie przydarzyła się podobna historia 3 lata temu wyszedł z domu i wrócił dopiero po około dobie.  Dzięki szybkim i sprawnym komunikatom prasowym publikowanym w mediach coraz szybciej i częściej udaje się znaleźć zaginione osoby. W takich przypadkach decyduje czas, który może mieć wpływ na życie poszukiwanych. Kolejny sukces policji połączony współpracą mediów i czytelników.

To nie pierwszy przypadek zaginięć starszych ludzi oraz dzieci w naszym regionie.

Trwa sezon grzybowy. W tym roku leśnych przysmaków jest wyjątkowo dużo. Wyjątkowo dużo jest również osób, które wybierają się do lasu na grzybobranie. Zdarza się, że las staje się pułapką z której ciężko się wydostać. Szczególnie narażone na takie zagrożenia są osby starsze dla których grzybobranie jest wielką pasją. Olsztynscy policjanci już kilkukrotnie interweniowali w takich przypadkach.
W najbliższym czasie wielu mieszkańców naszego miasta i powiatu wybierze się do lasu na grzyby. Czasami takie wyprawy kończą się utratą orientacji i zaginięciem, a grupą szczególnie zagrożoną są osoby starsze. Tak było w przypadku 82-latka, który wczoraj wspólnie z rodziną wybrał się na grzyby do lasu w pobliżu m. Kaborno. Około godziny 19:00 rodzina zgłosiła zaginięcie mężczyzny. Kilkudziesięciu mundurowych natychmiast przystąpiło do poszukiwania starszego mężczyzny. Jak się okazało 82-latek przed godziną 23:00 cały i zdrowy wrócił do domu. Mundurowi ustalili, że mężczyzna zabłądził w lesie i przez kilka godzin szukał drogi powrotnej.
Na szczęście w tym przypadku zaginiony odnalzł sie juz po kilku godzinach poszukiwań. Nie zapominajmy, że podobne sytuacje mogą skończyć się tragicznie, dlatego policja apeluje:

  • do lasu nie wybieraj się w pojedynkę,
  • nie odchodź zbyt daleko od osób z którymi wybrałeś się na grzybobranie – pozostań z nimi w kontakcie wzrokowym,
  • zabierz ze sobą telefon komórkowy, nie zapomnij wczesniej naładować baterii,
  • pamiętajmy skąd wyruszyliśmy tak aby w każdej chwili móc powrócić do tego miejsca, jeśli nie znasz terenu nie oddalaj się zbyt daleko,
  • do lasu zakładaj jaskrawe ubranie a nawet kamizelkę odblaskową, dzięki temu będziesz widoczny z większej odległości,
  • jeśli ty lub twój znajomy zbłądzili w lesie natychmiast powiadom policję,
  • zadbaj też o swoje zdrowie – zbieraj tylko znane Ci grzyby.

Redakcja DobreMiasto24.pl rozmawiała z  MŁ. ASP. RAFAŁ PROKOPCZYK KMP Olsztyn

1 KOMENTARZ

Napisz komentarz. Pamiętaj pisząc komentarz odpowiadasz za jego treść. Nikt nie jest anonimowy w internecie. Administrator zastrzega sobie możliwość usuwania lub edytowania komentarzy bez podania przyczyny. Prosimy o zachowanie kultury wpisów.

Dodaj swój komentarz.
Please enter your name here